
Przekształcenie JDG oraz Spółki Cywilnej w spółkę Prawa Handlowego (Spółkę z o.o. lub w Spółkę Akcyjną).
Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, każdego dnia w Polsce powstaje około 1000 firm w postaci działalności gospodarczej. Zdecydowana większość, bo blisko 90% nowo powstałych firm stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG). Nie dziwi to, biorąc pod uwagę szereg zalet związanych z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. prosta zarówno rejestracja, jak i likwidacja działalności, możliwość wyboru różnych form opodatkowania, niskie koszty księgowości, niższe koszty ZUS dla nowych przedsiębiorców czy elastyczność przedsiębiorcy w działaniu i zarządzaniu.
W wyniku nowelizacji Kodeksu spółek handlowych z dnia 25 marca 2011 r., przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość dokonać przekształcenia formy prowadzonej działalności gospodarczej, z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę kapitałową. Spośród spółek kapitałowych, najczęściej wybierana jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na m.in. jej prostszą strukturę. Przy czym spółka z o.o. jest postrzegana jako prestiżową formą prawną, zwiększająca wiarygodność firmy w oczach kontrahentów, klientów oraz instytucji finansowych.
W przypadku prężnie rozwijającej się firmy, płynne przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala na m.in. ograniczenie ryzyka związanego z ochroną majątku osobistego przedsiębiorcy, możliwość pozyskania inwestorów lub wspólników czy planowanie sukcesji. Ponadto, spółka z o.o. oferuje większe możliwości optymalizacji podatkowej i lepsze dostosowanie do prowadzenia działalności na większą skale. Procedurę przekształcenia regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h) w art. 551 §5 oraz w art. 584 1-13 k.s.h.
Przedsiębiorca mający zamiar dokonania czynności przekształcenia jednoosobowej działalności w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością musi dokonać następujących czynności:
1. sporządzić plan przekształcenia i załączniki do niego oraz poddanie go kontroli przez
biegłego rewidenta, celem weryfikacji i wydania opinii
2. złożyć oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorstwa,
3. powołać członków organów spółki przekształconej,
4. podpisać akt założycielski,
5. zgłosić nowopowstałą spółkę do odpowiedniego sądu rejonowego,
6. po wpisie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, złożyć wniosek o wykreślenie przekształconej działalności z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Co istotne, wymagane jest, aby plan przekształcenia był sporządzony w formie aktu notarialnego. Cały proces trwa od 2 do 6 miesięcy. Po jego zakończeniu, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością staje się nowym podmiotem prawnym, kontynuując działalność z zachowaniem dotychczasowych praw i obowiązków, a jednocześnie zyskuje nowe możliwości.
Odrębnym zagadnieniem jest przekształcenie (modnej w poprzednich dekadach) spółki cywilnej w spółkę kapitałową. Podstawą takiego przekształcenia jest art. 551 §2 k.s.h., zgodnie z którym Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. Sposób utworzenia i działania spółki cywilnej reguluje kodeks cywilny, w świetle którego spółkę tę tworzy umowa zawarta między przedsiębiorcami, którzy stają się wspólnikami zobowiązanymi do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową, podobnie jak przy przekształceniu z jednoosobowej działalności gospodarczej, pozwala na ograniczenie odpowiedzialności wspólników, co istotnie zabezpiecza majątek osobisty wspólników. Ponadto, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można stosować formy opodatkowania takie jak estoński CIT, którym spółka cywilna nie może zostać objęta.
Proces przekształcenia może nastąpić dwojako.
I. Tryb uproszczony – Jak sama nazwa wskazuję, dzięki mniejszej ilości formalności, proces przebiega w szybszym tempie i jest mniej kosztowny. Wspólnicy nie są zobligowani do sporządzenia planu przekształcenia czy przedstawienia wyceny majątku spółki przez biegłego rewidenta. Pierwszym z elementów jest podjęcia uchwały o przekształceniu spółki przez wspólników. Nie jest jednak wymagane zawiadomienie wspólników o takim zamiarze.Kolejnym etapem jest sporządzenie aktu założycielskiego lub umowy spółki z o.o.i przygotowanie sprawozdania finansowego. Warunkiem skorzystania z tego trybu jest, aby wszyscy wspólnicy byli uprawnieni do prowadzenia spraw spółki cywilnej. Uchwała o przekształceniu odbywa się w obecności notariusza, który sporządza protokół.
II. Tryb pełen – Tak jak w przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, konieczne jest przygotowanie planu przekształcenia, wzbogaconego o projektu uchwały o przekształceniu, projektu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i przygotowanie sprawozdania finansowego.
W przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wyłączony został obowiązek sporządzenia opinii przez
biegłego rewidenta. Odmiennie jak w przypadku trybu uproszczonego, należy zawiadomić wszystkich wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu spółki i umożliwić im zapoznanie się z planem przekształcenia. Należy zawiadomić wspólników dwukrotnie – nie później niż na miesiąc przed dniem podjęcia uchwały i drugi raz, na co najmniej 2 tygodnie po pierwszym zawiadomieniu. Dalej następuję podjęcie uchwały o przekształceniu spółki cywilnej. W trakcie
posiedzenia wspólnicy m.in. powołują członków zarządu spółki. Niezbędne jest, aby odbyło się to w obecności notariusza, który sporządza protokół z czynności.
Na koniec pozostało tylko zarejestrowanie nowo powstałej spółki w odpowiednim sądzie rejestrowym.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o przekształceniu, niezbędne jest aby przeprowadzić wyczerpujące analizy prawno-podatkowe na podstawie dokumentacji spółki, w tym umów. Pozwoli to jednoznacznie stwierdzić, czy przekształcenie okaże się korzystna dla firmy, a następnie umożliwi wypracowanie bezpiecznego planu na wdrożenie procesu. Nasze doświadczenie prawne i biznesowe pozwala nam zapewnić bezpieczny i skuteczny proces w przekształcaniu podmiotów w spółki kapitałowe.
Adres
Capital Restructuring Sp. z o.o.
Ul.Kopanina 28/32, klatka B, 61-105 Poznań
T: +48 798 506 003
Wojciech Wiśniewski: +48 500 522 306
Marcin Wilk: +48 604 976 226
E: biuro@capitalrestructuring.pl